niedziela, 25 września 2011

Tort śmietankowy z brzoskwiniami


W niedzielę musi być na stole "coś słodkiego" więc szybciutko zrobiłam tort śmietankowy z brzoskwiniami. To lekkie ciasto przełożone kremem śmietankowym z kawałkami brzoskwiń.
Przepis na biszkopt jest niezawodny!!!  Wychodzi mi zawsze idealny - piękny -wysoki i puszysty. A najdziwniejsze jest w nim to że trzeba nim rzucić o ziemię!!! Przeczytajcie przepis. Znalazłam go na pięknym blogu Doroty.

Składniki na biszkopt do tortownicy 20 - 22 cm:
  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta (ja to robię na bardzo wolnych obrotach miksera).
Tortownicę o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (ja piekłam w 20 cm, biszkopt urósł do wysokości formy). Boków formy niczym nie smarować, papierem wykładamy tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30 - 40 minut (lub dłużej, do tzw. suchego patyczka).
Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie  wystudzony.






Składniki na krem:
330 ml smietanki kremówki
3 łyżki cukru pudru
puszka brzoskwiń


Śmietanę ubić na sztywno  pod koniec dodać cukier i jeszcze chwilkę ubijać. Pokrojone w drobna kostkę, odsączone z zalewy  brzoskwinię wymieszać z kremem.

Sposób przygotowania:
biszkopt pokroić na 2 blaty. Pierwszy posmarować dżemem brzoskwiniowym i na to 1/4 kremu, przykryć kolejnym blatem. Ponownie wyłożyć krem - 1/2 i przykryć blatem. Tort udekorować pozostałym kremem i brzoskwiniami.

Smacznego:)

niedziela, 18 września 2011

Krajanka malinowa z migdałami


Jeśli w lodówce zostały Ci maliny polecam zrobić pyszną, zdrową krajankę malinową z migdałami. Jest naprawdę pyszna, robi się ją ekspresowo. Musicie spróbować ją zrobić - zakochacie się w tym smaku:) Przepis znaleziony na tym bloguhttp://www.mojewypieki.com/przepis/krajanka-z-malinami-i-orzeszkami-pini.


Składniki:

200 g mąki pszennej
200 g płatków owsianych
250 g miękkiego masła
140 g jasnego cukru muscovado
skórka otarta z 1 cytryny
100 g orzeszków piniowych lub płatków migdałów
250 g malin (mogą być mrożone)

W naczyniu wymieszać mąkę, płatki i masło, wyrabiając palcami na jak na kruszonkę. Dodać cukier, skórkę z cytryny i 3/4 orzeszków piniowych lub migdałów. Całość ma być klejącą, grudkowatą kruszonką. 
2/3 kruszonki wcisnąć w wyłożoną papierem kwadratową formę o boku 23 cm. Na nią wyłożyć równomiernie maliny, na nie wysypać resztę naszej kruszonki, posypać pozostałymi orzeszkami.
Piec w temperaturze 190ºC przez 35 - 40 minut. Wyjąc, pokroić na 12 części, póki ciepłe.
Smacznego :)

Ptysie i eklerki


Eklerki to ciastka które zawsze będę kojarzyć z Tatą:) Kupował je zawsze dla Pracowników naszej firmy w cukierni Zdebika.
Po upieczeniu bezy zostało mi dużo żółtek więc wykorzystałam je do kremu Patisierre którym nadziewane są ciastka. Są to bardzo dobre ciastka choć nie moje ulubione.

Przepis cytowany za Dorotką

Ciasto parzone :
  • 1 szklanka wody
  • 125 g masła lub margaryny
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 4 nieduże jajka

W rondelku zagotować wodę z masłem. Na gotującą wodę wsypać mąkę i mieszać, by się całość nie przypaliła. Ciasto jest gotowe, gdy ma szklisty wygląd i odchodzi od garnka. Pozostawić do całkowitego ostudzenia (jest to bardzo ważne, inaczej eklerki nie urosną w piekarniku). Po tym czasie zmiksować z jajkami (mikserem ze spiralnymi końcówkami) lub utrzeć drewnianą łyżką.
Masę wyciskać na blaszkę za pomocą szprycy bądź rękawa cukierniczego, z ozdobną lub grubą okrągłą końcówką. Można również wyłożyć łyżką. Ptysie powinny mieć około 10 cm długości i 3 cm szerokości.
Piec w temperaturze 200ºC przez 20 - 30 minut (ja piekę 25 minut). Ostudzić na kratce, przekroić na 2 części. 

Creme patissiere waniliowy:
  • 600 ml mleka
  • laska wanilii, przekrojona wzdłuż
  • 6 dużych żółtek
  • 100 g cukru
  • 40 mąki pszennej
  • 40 g skrobi ziemniaczanej
  • 20 ml likieru (Grand Marnier, Brandy, Kirsch), niekoniecznie

W większym garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.
Cukier utrzeć z żółtkami do białości (ja robię to mikserem końcówka do ubijania białek), wsypać wymieszane mąki i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty.
Pastę wlać do ugotowanego mleka, wymieszać do rozpuszczenia grudek. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Od momentu zagotowania gotować około 1 mm, mieszając, aż krem zgęstnieje. Zdjąć z palnika i wmieszać likier (niekoniecznie). Ostudzić, mieszając, bo lubi się formować 'kożuch'.
* na taki krem można położyć folię (by nie zrobił się 'kożuch') i trzymać w lodówce do 3 dni
** aby krem był lżejszy można dodać 230 ml kremówki, lekko ubitej, na samym końcu (ale wtedy będzie go z pewnością zbyt wiele, na tą porcję eklerków)
Wykonanie:
Krem umieścić w rękawie cukierniczym, lub łyżką - wykładać na spody eklerków, przykrywać górą ciastek. Można ozdobić polewą czekoladową.Ja posypałam cukrem pudrem.

Smacznego:)

Zupa z młodymi warzywami

Nareszcie znalazłam chwilkę czasu aby umieścić zaległe przepisy.
Na początek podam bardzo szybki i fajny przepis na zupę z młodymi warzywami. Często jadamy ją latem bo o tej porze warzywa smakują najlepiej. Gdy wchodzę do warzywniaka nigdy nie umiem się zdecydować na konkretne warzywa więc do tej zupy kupuję wszystko na co w danym dniu mam ochotę.
Zupa ta jest bardzo kolorowa i sycąca. Pięknie prezentuje się na talerzu i jest MEGA zdrowa.

Składniki na wywar:
udko z krczaka
2 marchewki
1/2 selera
1 pietruszka
2 różyczki kalafiora
por
liść kapusty włoskiej
kilka ziaren pieprzu
2 ziarenka ziela angielskiego

Wszystkie składniki na bulion umieszczamy w garnku zalewamy zimną wodą i stawiamy na bardzo mały ogień. Czasami dodaje kilka zerwanych z mojego ogródka gałązek lubczyku.  Gotujemy ok 2 godzin. Ja zazwyczaj przystawiam rosół wieczorem gotuje go na bardzo słabym ogniu ok 2-3 godz następnie wyłączam i zostawiam do rana na piecu. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz Vegetą. Istotne jest powolne przygotowywanie bulionu gdyż wtedy mamy gwarancję że zupa nie będzie mętna.
Rano wyciągam z zupy wszystkie warzywa,  przelewam przez sito - mamy piękny klarowny bulion.

Składniki na wsad do zupy:
ugotowane w bulionie:  marchewka, seler, pietruszka, liść kapusty, kalafior
100g świeżego groszku
1/2 papryki żółtej, czerwonej i zielonej
fasolka szparagowa żółta i zielona
fasolka Mamut
pomidor bez gniazd nasiennych - sparzony i obrany ze skórki
koperek
pietruszka
zielona cebulka

Wszystkie warzywa kroimy w drobną kosteczkę, paski - ja lubię kiedy mają różną strukturę wrzucamy do bulionu i gotujemy ok 20- 30 minut aż warzywa będą miały odpowiednie do jedzenia.

My na sam koniec dodajemy do zupy drobno posiekany chilli, mięso z udka kurczaka i sypiemy na nią parmezan. Ja osobiście czasami jadam z łyżką jogurtu naturalnego.
Smacznego:)


drukuj