wtorek, 13 grudnia 2016

Kruche ciasteczka cytrynowe

Ciasteczka ekstremalnie kruche i proste w wykonaniu. Nie ma w nich masła jest za to domowy majonez. Jest to bardzo intrygujący przepis ale gwarantuję Wam, że się nie zawiedziecie. Wybrałam smak cytrynowy, który ostatnio jest moim ulubionym. Dodatkiem jest też mąka ryżowa odpowiedzialna za nadzwyczajną kruchość tych ciasteczek.


Pokochaj olej rzepakowy:

Tłuszcz roślinny, jakim jest olej, jest dla nas cenny z powodu obecności niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego (omega-6) i linolenowego (omega-3). Idealna dla człowieka proporcja to 2:1 i taką proporcję kwasów tłuszczowych posiada olej rzepakowy. Ponadto olej rzepakowy, za sprawą zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych ALA i LA pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (korzystne działanie przy spożyciu odpowiednio 2g i 10g dziennie). Kwasy ALA i LA są ponadto potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Dlatego też olej rzepakowy to wartościowy element diety małych dzieci, a także kobiet w ciąży. Jest ogromnym źródłem przeciwutleniaczy. Jest to jeden ze stabilniejszych olejów – dość odporny na temperaturę i jełczenie. Często nazywa się go „oliwą północy” ze względu na zbliżony skład do oliwy z oliwek. Olej rzepakowy przewyższa ją jednak pod względem ilości korzystnych dla organizmu kwasów tłuszczowych – zawiera aż 10 razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek¹.


tekst alternatywny
¹ J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

2 komentarze:

  1. Ale cudowne! Wyglądają apetycznie Kuszą wyglądem i pewnie smak jest obłędny Nie wspomnę o zapachu który pewnie jest niesamowity!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, przypadkiem trafiłam na pani film o tym jak zrobić mąkę bezglutenową. Chciałabym do niego wrócić ale nie potrafię znaleźć. Czy to było na youtube? Pod jakim użytkownikiem bo ani w alebabka ani kinga paruzel? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

drukuj